Αδελφοποίηση με το Σχολείο Τεχνών στα Μούγλα

Το σχολικό έτος 2012-2013, έγινε αδελφοποίηση με το το Σχολείο Τεχνών και Αθλητισμού στα Μούγλα.
Από την Τετάρτη 4 Απριλίου έως το Σάββατο 7 Απριλίου η Παραδοσιακή Ορχήστρα και Χορωδία του Σχολείου μας επισκέφθηκε το Σχολείο Καλών Τεχνών και Αθλητισμού στα Μούγλα της Τουρκίας στα πλαίσια τελετής αδελφοποίησης και ανταλλαγής στοιχείων μουσικής και πολιτισμού με τους υπεύθυνους καθηγητές κ. Παραγιό Γιώργο, κ. Αναστασιάδη Ηλία, κ. Παππούλη Διονυσία, κ. Μάστορα Ματίνα καθώς και τη διευθύντρια του Σχολείου κ. Τσιμπούρη Θεοδώρα.
Από την Τετάρτη 25-4-2012 μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες του Σχολείου Καλών Τεχνών και Αθλητισμού επισκέφτηκαν την πόλη μας και ακολούθησαν ένα πλούσιο πρόγραμμα επισκέψεων και ξεναγήσεων με σκοπό να την γνωριμία τους με την ιστορία, την παράδοση και τον πολιτισμό του τόπου μας.
Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν πρόβες και μαθήματα στο χώρο του Σχολείου μας.

Δείτε βίντεο απόσπασμα στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube: