Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2022

Το τμήμα Γ3 του Γυμνασίου του Σχολείου μας, συμμετείχε στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας, με τη στήριξη της υπεύθυνης καθηγήτριας κ. Τοτόμη Κωνσταντίνας και κατέκτησε βραβείο στο Niveau A2: L??ne de Georges Brassens.

Θέμα ήταν η επιλογή και σχεδίαση της μασκότ της τάξης μας, η περιγραφή της, η εύρεση σλόγκαν και η φωτογράφισή της σε διάφορα μέρη του σχολείου μας.

Ως μασκότ επελέγη το Γκιζάνι, το ψαράκι των γλυκών νερών που υπάρχει μόνο στη Ρόδο, το οποίο απειλείται με εξαφάνιση και είναι προστατευόμενο είδος.

Οι μαθητές/τριες χάρηκαν ιδιαίτερα την όλη διαδικασία και εργάστηκαν δημιουργικά, σχεδιάζοντας το ψαράκι (δημιουργήθηκαν δύο υπέροχες ζωγραφιές) και φωτογραφίζοντάς το σε διάφορα μέρη του Σχολείου, σύμφωνα με τις οδηγίες. Στη συνέχεια, έγινε επιλογή φωτογραφιών και εστάλη το έργο στην Επιτροπή του Διαγωνισμού.

Για να περιγράψουν το ψαράκι αυτό, δημιούργησαν ένα ποίημα στα γαλλικά, όπου περνώντας στη σφαίρα της φαντασίας, το ονόμασαν “Γκιζάνι: το ρομαντικό ψαράκι”, το οποίο “μαθαίνει γαλλικά για να καταφέρει να φτάσει και να κολυμπήσει στα νερά του ποταμού Σηκουάνα και να βρει εκεί την μεγάλη του αγάπη”:

Nom: G i z a n i, le romantique !
Je m? appelle Squalius ghigii,
on me conna?t comme « Gizani».
Je suis un tout petit poisson,
un des plus menac?s d’extinction.
Je vis dans les eaux douces de l??le de Rhodes,
je fais l?objet d?une protection.
Mes habitats naturels
sont les ?tangs et les rivi?res.
Je suis tr?s romantique
et j? adore la po?sie,
J? aime ?couter de la musique
et danser sous la pluie!
Mon grand r?ve est de nager
dans les eaux douces de la Seine,
pour pouvoir y rencontrer
mon grand amour ?ternel,
un joli poisson fran?ais
qui parlera la langue que j?aime!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...