Η Ελληνική Αποκριά στον κύκλο του χρόνου

Μια μια ξεχωριστή και πρωτότυπη μουσικοχορευτική παράσταση με θέμα: ?Η Ελληνική Αποκριά στον κύκλο του χρόνου?, παρουσίασαν τα σύνολα του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, στις 2 Μαρτίου 2016.
Οι μαθητές/τριες του Σχολείου, με ιδιαίτερη καλλιτεχνική ευαισθησία και χιούμορ, αναπαρέστησαν και απέδωσαν με ιδιαίτερο τρόπο διάφορα έθιμα της ελληνικής αποκριάς που αναβιώνουν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, αναδεικνύοντας τον πλούτο του λαϊκού μας πολιτισμού.
Στην πρωτότυπη αυτή παράσταση ζωντάνεψαν, χαρίζοντας άφθονο γέλιο στους παρευρισκομένους, μιμητικοί χοροί, όπως ο ?Λαΐσιος?, τα ?Κουκιά? και το πασίγνωστο ?Πιπέρι?, ζωντανές θεατρικές αφηγήσεις και περιγραφές εθίμων, βιντεοπροβολές και δρώμενα όπως το ?Εθιμο της ?Μπάμπως? από τη Θράκη, το ?Εθιμο του ?Γάμου της Γιαννούλας της Κουλουρούς? από την Πάτρα, ο ?Βαλμάς?, καθώς και διάφορα παραδοσιακά σατυρικά τραγούδια και παιχνίδια.

Δείτε εδώ βίντεο στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube:

Φωτογραφίες:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...