Μουσικές Γέφυρες 2018

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Μουσικό Σχολείο Ρόδου συνεργάστηκε με το Μουσικό Σχολείο του Landsberg, με μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες του Σχολείου της Γερμανίας να επισκέπτονται τη Ρόδο.
Η κοινή συναυλία της Ευρωπαϊκής Ορχήστρας του Μουσικού Σχολείου Ρόδου με την Ορχήστρα του Μουσικού Σχολείου του Landsberg πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Ιουνίου 2018, στον Προμαχώνα του Παλατιού του Μεγάλου Μαγίστρου στη Μεσαιωνική Πόλη Ρόδου.
Συμμετείχαν το Κιθαριστικό Σύνολο του Μ.Σ.L. και η Παραδοσική Χορωδία του Μ.Σ.Ρ.
Καλλιτεχνική επιμέλεια- διεύθυνση: Ευάγγελος Μάνδηλας, Birgit Abe.
Ενορχηστρώσεις ? Διεύθυνση ορχήστρας Μ.Σ. Ρόδου: Μάνδηλας Ευάγγελος (*στο κομμάτι «Οι χάντρες» βοήθησε στην ενορχήστρωση ο καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Τσιμιτάκης).
Διεύθυνση ορχήστρας Μ.Σ. Landsberg: Birgit Abe.
Συμμετείχαν και δίδαξαν οι καθηγητές/τριες: Somin Cha, Lothar Kirsch, Ιωάννα Καζαντζίδη, Ματίνα Μάστορα, Εμίλ Πολυμένωφ, Σπύρος Τζουμερκιώτης, Κωνσταντίνος Τσιμιτάκης, Καμέλια Φαραμίτσα.
Ευχαριστούμε για τη στήριξη και τη συνεργασία την Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου και το ΔΟΠΑΡ.

Δείτε βίντεο απόσπασμα στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube:

Φωτογραφίες:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...