Μουσικό Σχολείο Ρόδου VS Κορωνοϊού

Ένα τραγούδι για τον ιό που ανέτρεψε την καθημερινότητα μας, δημιουργήθηκε από μαθητές και καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, με σκοπό να δώσει οδηγίες και να μας εμψυχώσει.

Συμμετέχουν οι μαθητές: Νίκος Κ., Μιχάλης Β., Νίκος Κ., Σταύρος Μ., Χριστομανώλης Σ., μέλη της Παραδοσιακής Ορχήστρας. Οι εκπαιδευτικοί που εμπνεύστηκαν, στήριξαν και βοήθησαν: Παναγιώτης-Λουκάς Μπέλλος, Γιώργος Παραγυιός, Εμίλ Πολυμένωφ, Έλενα Κακογιάννη, Γιάννης Αναγνώστου.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου κ. Ιωάννη Παπαδομαρκάκη, ο οποίος αγκάλιασε από την αρχή με ενθουσιασμό αυτό το εγχείρημα και μας βοήθησε. Ευχαριστούμε τη Συντονίστρια Μουσικής Ν. Αιγαίου κ. Θεοδώρα Τσιμπούρη για τη στήριξη. Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του Σχολείου μας κ. Νικήτα Νικόλαο Χρυσοχό, για την εμπιστοσύνη. Ακολουθούν οι στίχοι του τραγουδιού και ο σύνδεσμος στο κανάλι μας στο youtube:

Μες του Γενάρη τα μισά και μέσα στο χειμώνα, ένας παράξενος ιός ήρθε απ’ άλλη χώρα.

Σε άλλες χώρες πανικός, σε άλλες ψυχραιμία, γι’ αυτό κι εμείς τραγουδιστά δίνουμε οδηγία.

Με βήματα απλά, σωστά και λίγο αν προσέξεις, με σεβασμό στους γύρω σου, όλα θα τα αντέξεις.

Έξω μη πολυβγαίνετε, μην κάνετε παρέες και δυο και τρεις να ‘ναι μαζί, περνούν στιγμές ωραίες.

Αποφυγή της επαφής με μάτια, μύτη, στόμα. Τα χέρια μας να πλένονται και τρεις φορές ακόμα.

Σε βήχα ή σε φτάρνισμα το στόμα να καλύψεις, με του αγκώνα τη γωνιά να το περιορίσεις.

Αν νοιώσεις λίγο άρρωστος στο σπίτι σου να μείνεις, να περιμένεις σύμπτωμα να δεις, για να το κρίνεις.

Ο κορωνοϊός αυτός έχει και μυαλγίες, αισθήματα κοπώσεως, βήχα και αρθραλγίες.

Διάρροια και έμετους ίσως περιορισμένα, μα πυρετό και δύσποια έχει βεβαιωμένα.

Σας εφιστούμε προσοχή, τηρείτε οδηγίες, για να περάσει γρήγορα, χωρίς ταλαιπωρίες.

Αυτόν τον κορονοϊό που ήρθε απ’ την Κίνα, τον αντιμετωπίζουμε με τούτα και με ΄κείνα.

Να ‘στε πολύ προσεκτικοί, να μη σας ξεγελάσει, πολλοί είναι που πιστεύουνε μπόρα ‘ναι θα περάσει.

Δείτε το βίντεο με το τραγούδι στο κανάλι του Σχολείου στο youtube:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...