Ρεσιτάλ Πιάνου για τέσσερα χέρια

Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου σε συνδιοργάνωση με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου, σας προσκαλεί στο ρεσιτάλ για τέσσερα χέρια με τίτλο «Ένα ταξίδι θα σε πάω? Γερμανία», την Κυριακή 19 Μαΐου 2019, στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, στη Μεσαιωνική Πόλη Ρόδου. Μια φράση, μια βαλίτσα, ένας προορισμός: Πως ταξιδεύει η μουσική, μέχρι που μπορεί να φτάσει? Ντίσελντορφ, Βόννη, Κολωνία? Με αφορμή το μουσικό-εκπαιδευτικό ταξίδι στη Γερμανία, που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Απρίλιο με συνοδούς καθηγητές τις κ. Σπύρου Εύα, κ. Κακογιάννη Έλενα και τον κ. Μπέλλο Παναγιώτη- Λουκά, οι μαθητές και οι μαθήτριες του συνόλου πιάνου για τέσσερα χέρια «Μουσικές του Κόσμου» με υπεύθυνη καθηγήτρια πιάνου την κ. Σπύρου Εύα, αποτύπωσαν στα πλήκτρα του πιάνου τη γνώση, το θαυμασμό, τη χαρά, τη νοσταλγία και τις εμπειρίες που βίωσαν, μέσα από τις νότες. Ακούστηκαν έργα των: Brahms, Gluck, Beethoven, Schumann και άλλων Γερμανών συνθετών.

Δείτε το βίντεο εδώ:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...