“Χριστούγεννα σε ένα Παλάτι με κάους και τραούδια”

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου, με αφορμή τη συμπλήρωση των εβδομήντα χρόνων από την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου με τον εθνικό κορμό και την ανακήρυξη από τη Βουλή των Ελλήνων του έτους 2017 ως Έτους Δωδεκανήσου, θα αφιερώσει τις φετινές εορταστικές εκδηλώσεις της στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, στα χριστουγεννιάτικα ήθη και τα έθιμα των Δωδεκανησίων.

Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017, με τη συνδιοργάνωση εκδήλωσης με το Μουσικό Σχολείο Ρόδου, θα ακουστούν παραδοσιακά κάλαντα από τα Δωδεκάνησα και θα γίνει αναφορά σε χαρακτηριστικά έθιμα και παραδόσεις του τόπου την περίοδο του Δωδεκαήμερου, κάποια από τα οποία θα παρουσιαστούν δραματοποιημένα. Το πρωινό της ίδιας ημέρας πραγματοποιήθηκαν εργαστήρια κατασκευής χριστουγεννιάτικων στολιδιών για μαθητικές ομάδες.

Δείτε εδώ βίντεο στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube:

Φωτογραφίες:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...