10ο Διεθνές Συνέδριο Προσομοίωσης MRC Rhodes

Στην έναρξη του 10ου Διεθνούς Συνεδρίου Προσομοίωσης Περιφερειακών Οργανισμών, γνωστό και ως Rhodes MRC, προσκλήθηκε το τμήμα τσέλου του Σχολείου μας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ιωάννα Καζαντζίδη, για να αποδώσει  τον Ευρωπαϊκό Ύμνο, o οποίος ως γνωστόν, είναι ένα απόσπασμα από την εισαγωγή της Ωδής στη Χαρά της 9ης Συμφωνίας του Μπετόβεν.

Η τελετή έναρξης πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου.

Σημειώνουμε ότι το Διεθνές Συνέδριο προσομοίωσης περιφερικών οργανισμών, διοργανώνεται από το Σπίτι της Ευρώπης στη Ρόδο, μαζί με την Περιφέρεια Ν. Αιγαίου, τον Δήμο Ρόδου, το Επιμελητήριο Δωδεκανήσου, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το ευρωπαϊκό Δίκτυο. Σχεδόν 500 νέοι σύνεδροι, από 14 αποστολές από οργανωμένα πανεπιστήμια, από όλες τις νομικές σχολές της Ελλάδας,  τα τμήματα πολιτικών και διεθνών σχέσεων, από αγγλική φιλολογία, θεολογία, τη νομική σχολή του Βελιγραδίου, προσομοιώνουν ως έδρα της διεθνούς ηγεσίας νέων του κόσμου για 5 ημέρες τη Ρόδο.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...