3ο TEDx Youth@Rhodes

Στο 3ο TEDx Youth@Rhodes συμμετείχε η μαθήτρια μας Ακίρα Γεραβέλη, την Τρίτη 6 Ιουλίου 2021.

Το TEDx Youth@Rhodes είναι η ανεξάρτητα διοργανωμένη εμπειρία TED για μαθητές της Ρόδου από μαθητές της Ρόδου και σκοπό έχει να αποτελέσει ισότιμο μέλος της διεθνούς κοινότητας TED, η οποία απαρτίζεται από χιλιάδες διοργανώσεις σε όλον τον κόσμο. Η διοργάνωση του 2021 θα αποτελέσει την 3η διοργάνωση TEDxYouth στη Ρόδο.

Το φετινό θέμα είναι «Φύλλο Πορείας» και αναφέρεται στο πώς κάθε ομιλητής/τρια μέσα από τα βιώματά τους αντιλαμβάνονται τα ρίσκα και τις ευκαιρίες μιας αυριανής κοινωνίας και πώς αποφασίζουν να χαράξουν κοινές και ατομικές διαδρομές προς ένα καλύτερο μέλλον για τους ίδιους και τους γύρω τους. Η διοργάνωση αποσκοπεί στο να ενθαρρύνει νέους τρόπους ανοικτής, καινοτομικής και αδέσμευτης σκέψης μεταξύ πολιτών μιας τοπικής κοινωνίας, αναβαθμίζοντάς τους σε παγκόσμια κλίμακα.

Οι ομιλητές μέχρι τώρα προέρχονταν από Γυμνάσια και Λύκεια του νησιού της Ρόδου με διαφορετικές μεταξύ τους προσωπικότητες, αλλά με κοινό σημείο αναφοράς την ανάγκη να μοιραστούν μια ιδέα που αξίζει να διαδοθεί.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...