“Οι μαθητές υιοθετούν αρχαία μνημεία” (Κως, Μάιος 2019)

Φέτος, πραγματοποιήθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά στο τμήμα Β3 Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, το Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Οι μαθητές υιοθετούν αρχαία μνημεία», με πρωτοβουλία του φιλολόγου κ. Γεώργιου Βαλατσού και σε συνεργασία με τη μουσικό κ. Ανθούλα Κολιάδη-Τηλιακού. Ο σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή και να αποκτήσουν μια βιωματική σχέση με μνημεία, αρχαία θέατρα, αγάλματα και γενικότερα την αρχαία πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους. Στο πλαίσιο αυτό, υλοποιήθηκε από 10-12 Μαΐου εκπαιδευτική εκδρομή στην Κω, όπου οι μαθητές γνώρισαν από κοντά μνημεία και τόπους υψίστης σημασίας και αναφοράς, όπως το Ασκληπιείο, το Αρχαιολογικό Μουσείο της Κω, το Ρωμαϊκό Ωδείο, την Casa Romana, καθώς και το Ιπποκράτειο Ίδρυμα. Αφουγκράστηκαν την αρχαία ελληνική σκέψη, την ιπποκρατική ηθική και θαύμασαν αξίες και επιτεύγματα του παρελθόντος που έμειναν ανεξίτηλα στο χρόνο.