?D?jeuner du matin? (Το πρωινό) του J. Pr?vert

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Γαλλοφωνίας, οι μαθητές/μαθήτριες του τμήματος των Γαλλικών της Γ΄ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, μελέτησαν το καλλιτεχνικό επαναστατικό κίνημα του υπερρεαλισμού, το οποίο γεννήθηκε και άνθισε στο Παρίσι στις αρχές του 20ου αιώνα. Αφού συνέλεξαν πληροφορίες σχετικά με τον ιδρυτή του κινήματος (A. Breton), του οπαδούς του, το Μανιφέστο και τη γενικότερη φιλοσοφία του, παρουσίασαν στη συνέχεια και σχολίασαν έργα σουρεαλιστών καλλιτεχνών, κυρίως ζωγράφων. Έπειτα, μελέτησαν λιγοστά έργα Γάλλων σουρρεαλιστών ποιητών, μεταξύ των οποίων το ποίημα ?D?jeuner du matin? (το πρωινό) του J. Pr?vert. Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Τοτόμη Κωνσταντίνα.

Μια μικρή ομάδα μαθητών/τριών δραματοποίησαν το ποίημα. Έχουμε τη χαρά να μοιραστούμε μαζί σας τον καρπό αυτής της ωραίας προσπάθειας που βιντεοσκοπήθηκε με ερασιτεχνική λήψη. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την ομάδα της ψηφιακής δημιουργίας του Σχολείου, για τη βοήθειά της.

Δείτε το βίντεο εδώ: https://youtu.be/0X3pWc9hQE8