Συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών

Τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2020 μέλη της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών επισκέφτηκαν το Σχολείο μας.

Οι μουσικοί ερμήνευσαν αποσπάσματα: Από τη «Δωδεκανησιακή Σουίτα» του Γιάννη Κωνσταντινίδη, από το Κοντσέρτο για όμποε ντ? αμόρε και ορχήστρα σε λα μείζονα του Μπαχ, από τους «Ελληνικούς Χορούς» του Νίκου Σκαλκώτα. Ερμήνευσαν ακόμα το έργο «Η μάχη» του τσελίστα της ορχήστρας Δημήτρη Γούζιου. Μουσική Διεύθυνση: Νικόλαος Χαλιάσας.

Τους ευχαριστούμε θερμά για τις ερμηνείες τους και τις συνομιλίες με τους/τις μαθητές/τριες μας. Σημειώνουμε ότι τηρήθηκαν τα μέτρα προστασίας, με αποστάσεις και μάσκες, ενώ ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε από μία κονκάρδα με το λογότυπο του Σχολείο στους μουσικούς της ορχήστρας.