Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2021, γιορτάστηκε η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου και είχαμε προγραμματίσει με τα τμήματα της Α και Β Γυμνασίου του Σχολείου μας, να συμμετάσχουμε στη διαδικτυακή εκδήλωση που διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ITE σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Δυστυχώς λόγω εργασιών στο δίκτυο ηλεκτροδότησης υπήρχε διακοπή ρεύματος από τις 8 έως τις 12, όμως, με την έγκαιρη επέμβαση του Συλλόγου Γονέων βρέθηκε γεννήτρια και έτσι δώσαμε ρεύμα στο αμφιθέατρο, για να παρακολουθήσουν την εκδήλωση τουλάχιστον οι μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου (δεν μπορούμε να συγχρωτίσουμε μαθητές/τριες διαφορετικών τάξεων). Πολλά παιδιά πήραν το λόγο και εξέφρασαν προβληματισμούς και σκέψεις, και μέσα από το διάλογο αναδείχθηκαν οι θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και ο ρόλος που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.