Έρχομαι “ξένη”, ερχόμαστε “ξένοι”, συναντήσεις ανθρώπων

Η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Ρόδο σε συνδιοργάνωση με το Δήμο της Ρόδου (στο πλαίσιο του Πρωτοκόλλου Συναντίληψης & Συνεργασίας μεταξύ του Παν/μίου Αιγαίου & του Δήμου Ρόδου) και τη Β?/θμια Εκπαίδευση και σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, σε ένα 3ήμερο εκδηλώσεων, συνομιλούν, συνεργάζονται και φιλοξενούν λόγους και τρόπους συνύπαρξης.

Το Σάββατο 01 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε  Μουσικό εργαστήρι: Εκτέλεση μουσικών σκοπών από χώρες προορισμού των προσφύγων από μαθητές/τριες του Μουσικού Σχολείου Ρόδου [Διδασκαλία, Ματίνα Μάστορα, καθηγήτρια του Μ.Σ.Ρ.], Γεώργιος Κατσαδώρος, Επίκ. Καθηγητής και Χρήστος Θεολόγος, Υποψ. Διδ/ρας, Π.Τ.Δ.Ε, Υποδιευθυντής Μ.Σ.Ρ..

Την Κυριακή 02 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξης, με τη συμμετοχή των συνόλων:
-Ευρωπαϊκή Χορωδία: Υπεύθυνος καθηγητής, Μιχάλης Καλαεντζής. Στο πιάνο συνοδεύει ο καθηγητής Πέτρος Τσιμπερόπουλος.
-Σύνολο κρουστών: Υπεύθυνος καθηγητής, Νίκος Χασάπης.
-Μουσικές του κόσμου: Υπεύθυνη καθηγήτρια, Ματίνα Μάστορα. Συνοδεύουν oι καθηγητές: Μιχάλης Καλαεντζής, Σπύρος Τζουμερκιώτης, Άννα Νικητιάδη, Εμίλ Πολυμένωφ. Φιλική συμμετοχή οι μουσικοί: Δημήτρης Χατζηπλής, Νίκος Γεωργιάδης.
-Παραδοσιακή Ορχήστρα: Υπεύθυνος καθηγητής, Γιώργος Παραγυιός. Συνοδεύει η καθηγήτρια Άννα Νικητιάδη.
-Λαϊκό Σχήμα: Υπεύθυνος καθηγητής, Βαγγέλης Τότσης.
-Θεατρικό Εργαστήρι: Υπεύθυνη καθηγήτρια, Κάτια Τάτση.
-Ομάδα αφηγηματικού λόγου-Επιλογή κειμένων, καθηγητές: Αντιγόνη Ζάχαρη, Χρήστος Θεολόγος, Ανθούλα Κολιάδη.
Τεχνική υποστήριξη καθηγητές, Παναγιώτης-Λουκάς Μπέλλος και Εμίλ Πολυμένωφ.
Την συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Ρόδου συντόνισαν η διευθύντρια Θεοδώρα Τσιμπούρη και οι υποδιευθυντής/τριες του Μ.Σ.Ρ. Χρήστος Θεολόγος, Έφη Μιχαηλίδου, Έλενα Κακογιάννη.

Δείτε βίντεο απόσπασμα στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube: