Σχολ. έτος 2019-20: Νέα

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων συνεργάζεται σε άριστο επίπεδο με τη Διεύθυνση και το Σύλλογο Διδασκόντων του Μουσικού Σχολείου Ρόδου.  Προωθεί λύσεις για διάφορα θέματα με παρεμβάσεις στον α΄και στο β΄βαθμό τοπικής αυτοδιοίκησης και στην πολιτική ηγεσία. Δημιουργεί εκδηλώσεις και δράσεις για το Σχολείο, τους μαθητές και τις μαθήτριες, καθώς και ενημερωτικές συναντήσεις για τους γονείς- κηδεμόνες.

Email Συλλόγου: sgmousrodou@gmail.com

Σύνδεσμος του Συλλόγου στον διαδικτυακό τόπο facebook.

(προς το τέλος της σελίδας υπάρχουν νέα και ανακοινώσεις)

Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου:

Πρόεδρος: Δαδήρας Ιωάννης (τηλέφωνο επικοινωνίας: 6949658296)

Αντιπρόεδρος: Μαντάς Θεοχάρης

Γενική Γραμματέας: Ακριβού Κωνσταντίνα

Ειδικός Γραμματέας: Διακουράκης Θεοδόσιος

Ταμίας: Ντραγκόι Καμέλια

Μέλη: Διακογεωργίου Ηλίας, Αγγελίδης Θωμάς.

ΝΕΑ:

Μετά από πρόταση του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας και την αγορά εκ μέρους του τρισδιάστατων πλαστικών πιονιών, η ομάδα καλλιτεχνικών, με την υπεύθυνη καθηγήτρια εικαστικών κ. Σπηλιώτη Αλίντα, δημιούργησε στην εσωτερική αυλή του Σχολείου μας το πλαίσιο και τα κατάλληλα τετράγωνα. Είμαστε έτοιμοι για παιχνίδι από τις 25 Μαΐου 2020.

Τη δεύτερη εβδομάδα του Φεβρουαρίου, από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων παραδόθηκαν στο Σχολείο μας αρκετά μουσικά όργανα (κρουστά: τύμπανα, μπαγκέτες, ζώνες), τα οποία αγοράστηκαν μετά από πραγματοποίηση επιτυχημένης συναυλίας τζαζ μουσικής. Η συναυλία πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Νοέμβριο από το σύνολο Κρουστών με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Χασάπη Νίκο και με τη στήριξη όλων των διδασκόντων, γονέων και μαθητών/μαθητριών. Επίσης, ξεκίνησε η κατασκευή δύο μικρών αιθουσών για τη διεξαγωγή μουσικών μαθημάτων μετά τη συνεργασία της Διεύθυνσης, του Συλλόγου Γονέων, των Τεχνικών Υπηρεσιών, της Αντιδημαρχίας Παιδείας και της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Ρόδου.

Σε μουσική ανάταση με jazz μουσική καλεί το κοινό της Ρόδου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου. Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 2-12-2019, στις 8 μ.μ., στο Δημοτικό Θέατρο και σκοπό έχει τη συγκέντρωση χρημάτων για την ενίσχυση του σχολείου με μουσικά όργανα.

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί χάρη στην αφιλοκερδή συμμετοχή της Rhodes Jazz Band, ενω? στην αρχή της συναυλίας ζωντάνια και ρυθμό θα δω?σει το εξαιρετικό Σύνολο Κρουστω?ν του σχολείου. Τιμή εισιτηρίου: 5?.

Το Δ.Σ του συλλόγου ευχαριστεί για τη στήριξη της προσπάθειας την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και τον ΔΟΠΑΡ και ιδιαίτερα τον εντεταλμένο περιφερειακό σύμβουλο σε θέματα πολιτισμού κ. Κάλλιστο Διακογεωργίου και, αντίστοιχα, τον πρόεδρο κ. Αλέξανδρο Κολιάδη (αφού για άλλη μια φορά συμβάλλουν θετικά σε θέματα του σχολείου), καθω?ς και όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης:

– τον καθηγητή του Μουσικού Σχολείου Ρόδου Νίκο Χασάπη, για την καλλιτεχνική προετοιμασία της εκδήλωσης,
– τα μέλη της Rhodes Jazz Band (Αντω?νη Ντόντο, τενόρο, Αντω?νη Ροζέ, άλτο, Γιάννη Χριστοδούλου, πιάνο, Μάριο Χριστοδούλου, μπάσο, Νίκο Χασάπη, τύμπανα) και τους μαθητές και μαθήτριες του Συνόλου Κρουστω?ν του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, για την ένθερμη συμμετοχή τους,
– τα μέλη του συλλόγου Δημήτρη Χαλκιά και Θεοδόση Στεφανάκη, για την πολύτιμη συνεισφορά τους σε οργανωτικά θέματα,
– τη Διεύθυνση του Μουσικού Σχολείου, για την καθολική συνεργασία.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΛΟΓΩΝ 2018-2019: Για την ανάδειξη εκπροσώπων στο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων των Μαθητών του Μουσικού Γυμνασίου ? Λυκείου Ρόδου, στην Ένωση γονέων και την Ελεγκτική Επιτροπή:
Προκηρύσσονται εκλογές για την ανάδειξη εκπροσώπων στο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων Μαθητών του Μουσικού Γυμνασίου ? Λυκείου Ρόδου, στην Ένωση γονέων και την Ελεγκτική Επιτροπή για τη διετία 2018-2020, τη Δευτέρα 29η Οκτωβρίου 2018, από ώρα 17.00 έως 18.00 στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου.
Οι εκλογές θα διεξαχθούν με ενιαίο ψηφοδέλτιο.Για το Διοικητικό Συμβούλιο εκλέγονται επτά (7) τακτικά μέλη και έως επτά (7) αναπληρωματικά (έως 3 σταυροί προτίμησης). Για την Ένωση Γονέων εκλέγονται έως δέκα (10) εκπρόσωποι (έως 4 σταυροί προτίμησης). Για την Ελεγκτική Επιτροπή εκλέγονται τρία (3) μέλη (1 σταυρός προτίμησης).

Δικαίωμα ψήφου έχουν όλοι οι γονείς των μαθητών του σχολείου (ο ένας ή και οι δύο γονείς κάθε μαθητή), εφόσον έχουν τακτοποιήσει τις οικονομικές τους υποχρεώσεις στο Σύλλογο (ετήσια συνδρομή 5?). Κάθε γονέας έχει μία ψήφο, ανεξάρτητα από τον αριθμό των παιδιών του που φοιτούν στο σχολείο.
Για να θεωρείται νόμιμη η εκπροσώπηση του Συλλόγου στα προβλεπόμενα από το Νόμο Όργανα θα πρέπει στις αρχαιρεσίες να πάρουν μέρος γονείς που εκπροσωπούν τουλάχιστον, το ένα τρίτο (1/3) των μαθητών τις Σχολικής Μονάδας που λειτουργεί ο Σύλλογος που στην περίπτωσή μας αντιστοιχεί σε 104 μαθητές. Σε περίπτωση που στις αρχαιρεσίες, δεν επιτυγχάνεται η ανωτέρω προβλεπόμενη συμμετοχή, οι εκλογές επαναλαμβάνονται μέχρι δύο φορές, με τις ίδιες προϋποθέσεις. Εάν δεν επιτευχθεί η προβλεπόμενη απαρτία, θεωρείται ότι τα Όργανα του Συλλόγου εκλέγονται νομίμως, δεν μπορούν όμως να μετέχουν στην Ένωση Γονέων.
Η συμμετοχή όλων είναι απαραίτητη για την εύρυθμη και ουσιαστική λειτουργία του Συλλόγου.
Υποψηφιότητες μπορούν να κατατίθενται εγγράφως στη Διεύθυνση του Μουσικού Σχολείου έως και την ημέρα των αρχαιρεσιών.