Ο Παραδοσιακός Χορός ως Εργαλείο στην Εκπαιδευτική Διαδικασία

Το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Δωδεκανήσου σε συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Ρόδου, στo πλαίσιο της Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, διοργάνωσε για δεύτερη συνεχή χρονιά, κύκλο Εκπαιδευτικών Σεμιναρίων.

Σκοπός είναι η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση καθηγητών/τριών Δευτεροβάθμιας, αλλά και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σχετικά με σύγχρονα θέματα της Παιδαγωγικής Επιστήμης και Ψυχολογίας, της Διδακτικής, της Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, τις Τέχνες, τις νέες Τεχνολογίες και άλλα ποικίλα θέματα ευρύτερου προβληματισμού.

Το Σεμινάριο-Εργαστήριο “Ο Παραδοσιακός Χορός ως Εργαλείο στην Εκπαιδευτική Διαδικασία”πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου, τη Δευτέρα 2/12/2013.

Εισηγητές: η κ. Αδαμαντία Φατσέα, Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής και ο κ. Χρήστος Θεολόγος, Εκπαιδευτικός,  Υποδιευθυντής του Μουσικού Σχολείου Ρόδου και Ερευνητής Ελληνικού Παραδοσιακού Χορού.