Παραμυθοτράγουδο για την ανακύκλωση

Την Τρίτη 5 Ιουνίου 2018, στη νέα πτέρυγα του Νεστορίδειου Μελάθρου και στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Δήμου Ρόδου για την Ημέρα Περιβάλλοντος, παρουσιάστηκε ένα πρωτότυπο παραμυθοτράγουδο για την ανακύκλωση, για τετράφωνη χορωδία και πιάνο, το οποίο συνέθεσε ο καθηγητής του Μουσικού Σχολείου Ρόδου κ. Σαράντος Θεοδωρόπουλος.
Όνομα τραγουδιού: “Ζωή… από την… Αρχή”.
Συγγραφική ομάδα (δασκάλες Ειδικού Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ρόδου): Μαρία Κατζιλιέρη, Σοφία Φωτιά, Μαρία Πάσσαρο και η Διευθύντρια Ειδικού Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου ΡόδουΜαρία Γιαννουσοπούλου.
Εικονογράφηση: Φραγκίσκος Παλιός (απόφοιτος Ειδικού Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ρόδου).
Η παρουσίαση του τραγουδιού πραγματοποιήθηκε με κάποια από τα μέλη της Μεικτής Χορωδίας Δήμου Ρόδου, που διευθύνει ο καθηγητής κ. Μιχάλης Καλαεντζής.
Σύνθεση μουσικής, διδασκαλία και διεύθυνση χορωδίας: κ. Σαράντος Θεοδωρόπουλος.
Στο πιάνο συνόδεψε η καθηγήτρια κα. Κική Σταυρίδη.
(ευχαριστούμε τον κ. Vasilis Kaimenakis για τις φωτογραφίες)