Μουσικοχορευτική παράσταση “Φίγκαρο”

Η θεατρική ομάδα του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, υπό τη διδασκαλία της θεατρολόγου κ. Κάτιας Τάτση, ετοίμασε για τη φετινή σχολική χρονιά τη μουσικοχορευτική παράσταση “Φίγκαρο”.

Μία παράσταση βασισμένη στο έργο του Μπωμαρσάι «Οι γάμοι του Φίγκαρο» και στη διασκευή του ομώνυμου έργου από τον Δημήτρη Ποταμίτη, προσαρμοσμένη για μαθητές/τριες, με αναφορές στη σύγχρονη πραγματικότητα με πολλή μουσική γέλιο, χορό και τραγούδι.

Σημειώνουμε πως τα τραγούδια που ακούγονται είναι μελοποιημένα και τραγουδισμένα από τα ίδια τα μέλη της θεατρικής ομάδας και ηχογραφήθηκαν στο Σχολείο μας, με τη στήριξη της ομάδας ηχοληψίας του καθηγητή κ. Εμίλ Πολυμένωφ.

Οι πρώτες παραστάσεις δόθηκαν στη θεατρική σκηνή του Πολιτιστικού Συλλόγου “Ο Κερωνιάτης” στα Μαριτσά της Ρόδου, στις 23 και 24 Μαρτίου 2019.

Δείτε κάποιες φωτογραφίες παρακάτω και περισσότερες στο πατώντας εδώ: Φώτος .

Δείτε το βίντεο στο σύνδεσμο του σχολείου στο youtube: https://youtu.be/E9zImChvz7M

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...