“Αποχαιρετισμός- Παντέρμη ξενιτιά”

Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου και η Αδερφότητα Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης», υπό την Αιγίδα του ΔΟΠΑΡ, συνδιοργάνωσαν το Σάββατο 11 Μαρτίου 2017 στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου, τη μουσικοχορευτική εκδήλωση: ?Αποχαιρετισμός – Παντέρμη ξενιτιά??.
Χοροί, τραγούδια, θεατρικά δρώμενα, αφηγήσεις και ιστορικά ντοκουμέντα ζωντάνεψαν από τους μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Ρόδου συνθέτοντας μια πλούσια εικόνα της ελληνικής μετανάστευσης και της προσφυγιάς.
Συμμετείχαν: η Παραδοσιακή Χορωδία, η Παραδοσιακή Ορχήστρα, η Ευρωπαϊκή Χορωδία, η Ευρωπαϊκή Ορχήστρα, η Ομάδα Χορού και θεατρικές ομάδες του Μουσικού Σχολείου Ρόδου.

Επίσης, συμμετείχαν η Ομάδα Ριζίτικου Τραγουδιού και η Χορευτική Ομάδα «Σταυραετοί» της Αδερφότητας Κρητών Ρόδου.

Δείτε εδώ βίντεο του α’ μέρους στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube:

Δείτε εδώ βίντεο του β’ μέρους στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube:

Φωτογραφίες:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...