Διαδραστική Μουσική-παιδαγωγική συνάντηση

Την Τρίτη 10 Μαϊου 2022, η Ευρωπαϊκή Ορχήστρα επισκέφθηκε το Γυμνάσιο Σορωνής, σε μία διαδραστική μουσική-παιδαγωγική συνάντηση, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις του Μουσικού Σχολείου, του Γυμνασίου και του Δημοτικού Σχολείου Σορωνής, υλοποιώντας προγραμματισμένα πολιτιστικά προγράμματα-δράσεις.

Μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και στη συνέχεια των μεγάλων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου της Σορωνής, παρακολούθησαν παρουσίαση των μουσικών οργάνων της ορχήστρας, συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά και άκουσαν τραγούδια, τα οποία τραγούδησαν μαζί.

Συνοδοί καθηγητές ήταν ο κ. Μάνδηλας Βαγγέλης, υπεύθυνος της ορχήστρας και ενορχηστρωτής των μουσικών τραγουδιών, ο κ. Σκριμπόνης Κων/νος, καθηγητής βιολιού, και ο κ. Μπέλλος Παναγιώτης Λουκάς, καθηγητής μουσικής-μουσικοπαιδαγωγός και υποδιευθυντής του ΜΣΡ.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...