70 χρόνια ελεύθερα Δωδεκάνησα! “Δωδεκανησιακές Μελωδίες: γεφυρώνοντας την Παράδοση με την έντεχνη μουσική δημιουργία…”

Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου γιορτάζοντας φέτος τα 25 χρόνια λειτουργίας του και τιμώντας την Επέτειο των 70 χρόνων από την Ενσωμάτωση των Δωδεκανήσων, διοργανώνει σε συνεργασία με την Ομοσπονδία Δωδεκανησιακών Παροικιακών Σωματείων Ρόδου εκδήλωση με θέμα: ?Δωδεκανησιακές Μελωδίες: γεφυρώνοντας την Παράδοση με την έντεχνη μουσική δημιουργία…». Με όχημα τη μουσική, μαθητές και καθηγητές του σχολείου ζωντανεύουν και ερμηνεύουν με ξεχωριστό τρόπο δωδεκανησιακές μελωδίες παρουσιάζοντας μια πλούσια εικόνα της τοπικής ιστορίας, παράδοσης και πολιτισμού. Συμμετέχουν: η Ευρωπαϊκή Ορχήστρα του Μουσικού Σχολείου, η Παραδοσιακή Χορωδία και μουσικά σχήματα καθηγητών και μαθητών, καθώς και χορευτικές ομάδες της Ομοσπονδίας Δωδεκανησιακών Παροικιακών Σωματείων (Συμιακών, Πατμίων, Κασιωτών, Νισυρίων, Χαλκιτών, Καλυμνίων,  Ολυμπιτών) και Αρχαγέλλου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Μαρτίου στις 19:30 μ.μ. στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου. Η εκδήλωση πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Δήμου Ρόδου, του ΔΟΠΑΡ και της Ομοσπονδίας.

Δείτε στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube, βίντεο απόσπασμα από το πρώτο μέρος (κλασικό):

Δείτε στο κανάλι του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο youtube, βίντεο απόσπασμα από το δεύτερο μέρος (παραδοσιακό):

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...