Εκδήλωση για την Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού και την περίοδο αυτή πραγματοποιούνται εκδηλώσεις και δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης.

Την Τρίτη 9 Μαρτίου πραγματοποιήσαμε μία διαδικτυακή εκδήλωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας, την οποία παρακολούθησαν μαζί γονείς και εκπαιδευτικοί.

Την έναρξη στην εκδήλωση, μετά το καλωσόρισμα του Διευθυντή του Σχολείου κ. Νικήτα Χρυσοχού, έκανε η επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου κα. Ελένη Νικολάου.

Στη συνέχεια οι υποδιευθυντές κα. Έλενα Κακογιάννη, κ. Παναγιώτης-Λουκάς Μπέλλος και κ. Γιάννης Αναγνώστου, παρουσίασαν σχετικά βίντεο, έρευνες και έντυπο υλικό και συζήτησαν με τους/τις μαθητές/τριες .

(Σημειώνουμε πως στις φωτογραφίες που ακολουθούν με στιγμιότυπα της εκδήλωσης, έχουν περικοπεί ονοματεπώνυμα και άλλα στοιχεία, λόγω προσωπικών δεδομένων).

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...