Επετειακή Σχολική Γιορτή και Παρέλαση για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου (7η Μαρτίου)

Στην Επετειακή Σχολική Γιορτή για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου, συμμετείχαν:

Η Παραδοσιακή Ορχήστρα (υπεύθυνος καθηγητής Παραγυιός Γιώργος), η Παραδοσιακή Χορωδία (υπεύθυνη καθηγήτρια Μάστορα Ματίνα) και η Τάξη Παραδοσιακού Βιολιού (υπεύθυνη καθηγήτρια Ντόνα Μαρία). Ακούστηκαν παραδοσιακά τραγούδια από διάφορα νησιά της Δωδεκανήσου, κείμενα (με αφηγητές τους Μέλοντι Στ., Αγγελική Σ., Σάββα Χ.), προβλήθηκαν ιστορικά βίντεο από την περίοδο της ιταλοκρατίας και την ημέρα της Ενσωμάτωσης το 1948. Υπεύθυνοι καθηγητές για την εκδήλωση ήταν η κ. Τάτση Κάτια και ο κ. Βενιζελέας Ηλίας, ενώ βοήθησαν ο κ. Πολυμένωφ Εμίλ με την Ομάδα Ηχοληψίας και φυσικά η Διεύθυνση του Σχολείου μας. Να σημειώσουμε τέλος, πως μετά τον Εθνικό Ύμνο, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συζήτηση με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που έχει οριστεί από το Υπουργείο Παιδείας.

Το Σάββατο 7 Μαρτίου 2020, πραγματοποιήθηκε η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση στο κέντρο της πόλης της Ρόδου. Το Σχολείο μας συμμετείχε όπως πάντα, με δύο τμήματα Γυμνασίου και Λυκείου. Σημειώνουμε πως αρκετοί/τές μαθητές/τριες μας συμμετέχουν στην παρέλαση, ως μέλη της Φιλαρμονικής Δήμου Ρόδου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...