Η Ρόδος για τη Ζωή (2019)

Στη 10η διοργάνωση “Η Ρόδος για τη Ζωή” που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019, συμμετείχε το Σύνολο Κρουστών του Μουσικού Σχολείου Ρόδου και πλήθος μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών μας.

Η Ρόδος για τη Ζωή από το 2010 διοργανώνει τον ομώνυμο αγώνα δρόμου-περπάτημα με σκοπό τη συγκέντρωση χρημάτων και την αγορά για το Γενικό Νοσοκομείου της Ρόδου ιατρικού εξοπλισμού ο οποίος αφορά την έγκαιρη διάγνωση-θεραπεία διάφορων μορφών καρκίνου. Η εν λόγω εκδήλωση αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες και μαζικότερες αντικαρκινικές δράσεις πανελληνίως. Ο φετινός στόχος, αξίας 55 χιλιάδων ευρώ, αφορά ένα νέο σύστημα υπερηχοτομογραφίας το οποίο διαθέτει την τεχνική Shearwave ελαστογραφία πραγματικού χρόνου, μία τεχνική που αναπτύχθηκε τα τελευταία χρόνια και αναμένεται να επανδρώσει και το νοσοκομείο της Ρόδου!

Δείτε βίντεο από τη συμμετοχή του Συνόλου (ζωντανή μετάδοση από την Εφημερίδα Ροδιακή):

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...