Ο ?Σαίξπηρ… στο φυσικό του περιβάλλον

Εκπαιδευτική δράση της Θεατρικής Ομάδας του Σχολείου μας: “Ο ?Σαίξπηρ… στο φυσικό του περιβάλλον”!

Η θεατρική ομάδα με συντονίστρια την καθηγήτρια του θεάτρου κ. Κάτια Τάτση και τη φωτογράφο Νόρα Μπουχούνα  (αδερφή μαθητή της θεατρικής ομάδας) επισκέφτηκε τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2022, τον παραμυθένιο κήπο του Αρχαιολογικού Μουσείου και το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, με την επιθυμία να έρθουν πιο κοντά στην εποχή και στο φυσικό σκηνικό χώρο που γράφτηκαν τα έργα του Σαίξπηρ.

Με αφορμή το ανέβασμα του έργου του Σαίξπηρ  «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας»  οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στους φανταστικούς χώρους  της Μεσαιωνικής Πόλης, που κάθε γωνιά της αποτελεί, πέρα από σημαντικό στολίδι πολιτιστικής κληρονομιάς του νησιού μας, ένα υπέροχο και μοναδικό σκηνικό?

Εμπνεύστηκαν, αυτοσχεδίασαν και ερμήνευσαν ρόλους μέσα στο προαύλιο χώρο του Παλατιού.

Οι μαθητές/τριες της θεατρικής ομάδας σε συνεργασία με την επαγγελματία φωτογράφο, πραγματοποίησαν λήψεις για τη δημιουργία της αφίσας της παράστασης που θα πραγματοποιηθεί στις 7 και 13 Μαΐου στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου.

Βίντεο απόσπασμα στο κανάλι του Σχολείου μας στο youtube:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...