Το δέντρο που πληγώνουμε: πηγή πλούτου, έμπνευσης και πολιτισμού

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021, τα τμήματα Α3 και Β2 του Σχολείου μας με υπεύθυνες καθηγήτριες την Πολίτη Χριστίνα και Μήτρου Μάνθα πραγματοποίησαν διαδικτυακή  επίσκεψη του εκπαιδευτικού  περιβαλλοντικού  προγράμματος του ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου «Το δέντρο που πληγώνουμε: πηγή πλούτου, έμπνευσης και πολιτισμού».

Μετά από ένα εγκάρδιο καλωσόρισμα από τον υπεύθυνο  του ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου, κύριο Σταύρο Σπυράκη, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας με σχετικά power point  και προβολή βιντεοσκοπημένων  δράσεων  γνώρισαν τα περίφημα μαστιχόδεντρα της νότιας Χίου (τρόπος καλλιέργειας και εργαλεία καλλιέργειας) και την πολύτιμη μαστίχα. Ακόμη, έγινε διαδικτυακή επίσκεψη – περιήγηση στο Κάστρο της Χίου και στον παραδοσιακό οικισμό του Πυργιού (ξενάγηση με πληροφοριακό υλικό σχετικά με τις δραστηριότητες των κατοίκων, την ιστορία, αρχιτεκτονική, λαογραφία και ζωή των μαστιχοκαλλιεργητών τότε και τώρα). Τέλος, η διαδικτυακή επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση του Λαογραφικού Μουσείου Χίου και του Μουσείου Μαστίχας Χίου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...