(4ο) Ρόδος: Σταυροδρόμι Πολιτισμών και Συμπράξεων Μουσικών Σχολείων

Το 4ο Φεστιβάλ “Ρόδος: Σταυροδρόμι Πολιτισμών και Συμπράξεων Μουσικών Σχολείων”, πραγματοποιήθηκε από τις 11 έως τις 14 Απριλίου 2024, στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου της Μεσαιωνικής Πόλης της Ρόδου και στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Μας τίμησαν με τη συμμετοχή τους, δεκάδες μουσικά σύνολα από τα Μουσικά Σχολεία: Αθηνών, Αργολίδας, Κορίνθου, Πάτρας, Πειραιά, Ρόδου φυσικά, καθώς και από την Ματέρα της Ιταλίας και την Ανδαλουσία της Ισπανίας. Σχεδόν 400 άτομα μετακινήθηκαν στη Ρόδο για τη συμμετοχή σους.

Το φεστιβάλ πραγματοποιείται με τη συνεργασία και τη στήριξη: Περιφερειακής Διεύθυνσης Α’βάθμιας και Β’βάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, Διεύθυνσης Β’βάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, Δήμου Ρόδου, Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου, Πανεπιστημίου Αιγαίου, Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και με την ευγενική χορηγία της Μελισσοκομικής Δωδεκανήσου. Ηχολήπτες ήταν από το Κέντρο Μουσικής, ο Φώτης Γιακουμάκης και ο Κώστας Φουντουλάκης.

Βίντεο:

Για την Έγκριση Υπουργείου Παιδείας πατήστε εδώ.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...