Εβδομάδα Ανοιχτών Μαθημάτων Πιάνου

Τις τελευταίες ημέρες του Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε η εβδομάδα ανοιχτών μαθημάτων πιάνου, στο πλαίσιο των δράσεων της ενδοσχολικής αξιολόγησης. Μια δράση με εκπαιδευτικούς και καλλιτεχνικούς στόχους κατά την οποία οι μαθητές/τριες στην προβλεπόμενη ώρα του μαθήματος τους παρουσίασαν ένα έργο στο πιάνο, εστιάζοντας σε κάποιο επιμέρους θέμα για το οποίο έγινε ανοιχτή συζήτηση:

• Τεχνική,
  • Έκφραση,
  • Στυλ εποχής και σύνθετη,
  • Ερμηνεία,
  • Μορφολογική δομή,
  • Θεωρία μουσικής,
  • Τρόποι μελέτης,
  • Στάση σώματος,
  • Ασκήσεις κινησιολογίας κ.λπ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τις καθηγήτριες τους, είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απορίες, μουσικά κείμενα, απόψεις και εντυπώσεις καθώς συζητήθηκαν κοινά προβλήματα και εκφράστηκαν συχνά θέματα που τους απασχολούν: Έκθεση τους στο κοινό σε μια εμφάνιση σε συναυλία ή στις εξετάσεις, μελέτη και ενθάρρυνση, αντιμετώπιση του σκηνικού άγχους.

Τα παιδιά ζωγράφισαν εκφράζοντας μέσα σε χαλαρό κλίμα τα συναισθήματα τους και είχαν όλα πολύ καλή διάθεση στο τέλος της διαδικασίας, καθώς τη βρήκαν ενδιαφέρουσα, ιδιαιτέρως ενθαρρυντική και εποικοδομητική. Οι διδάσκουσες καθηγήτριες αντάλλαξαν απόψεις και έλαβαν πληροφορίες για το επίπεδο, την προσέγγιση και τα επί μέρους παιδαγωγικά θέματα στο δείγμα των περίπου εκατό αυτών παιδιών.

Οι εκπαιδευτικοί: κ. Λιάλια Βολονάκη, κ. Ντίνα Καβουριάδου, κ. Ανθούλα Κολιαδη, κ. Λαμπρινή Νεστουρη, κ. Σάσα Σαρρή.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...