Σχολική γιορτή και Παρέλαση για την Επέτειο του Έπους του 1940

Ο εορτασμός της επετείου του Έπους του 1940 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου. Αφού προηγήθηκαν η απονομή αριστείων και βραβείων και η παραλαβή των Σημαιών από τους σημαιοφόρους και τους παραστάτες, η συνέχεια περιείχε ύμνους, τραγούδια, ποιήματα και πεζά κείμενα.

Ακούστηκαν:

Απολυτίκιο  της εορτής της Αγίας Σκέπης, «Της σκέπης σου Παρθένε» (΄Ηχος  Ά) και Κοντάκιον της Θεοτόκου «Τη Υπερμάχω» (Ήχος Πλάγιος του τετάρτου) από  τη Βυζαντινή χορωδία με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Γιώργο Μπουτσάκη.

Χρονικό του πολέμου στο Αλβανικό Μέτωπο, Η πορεία προς το μέτωπο, από το Άξιον Εστί του Οδυσσέα Ελύτη, Μάνα και γιος, του Νικηφόρου Βρεττάκου, Ο νεκρός, του Νικηφόρου Βρεττάκου, Το χρονικό της κατοχής, Η θυσία της Ηλέκτρας Αποστόλου,

Τα τραγούδια Έχω έναν καφενέ και Ήταν πέντε, ήταν έξι, από τη Λαϊκή Ορχήστρα, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Τότση Ευάγγελο,

Τα παραδοσιακά κομμάτια Άσσος,  Μπάλλος ,Κοφτός, Σούστα, από τη Παραδοσιακή Ορχήστρα, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Παραγυιό Γεώργιο.

Φυσικά στο τέλος όλοι μαζί τραγουδήσαμε τον Εθνικό μας Ύμνο. Υπεύθυνοι καθηγητές της γιορτής ήταν οι κ.: Μήτρου Μάνθα, Καταβενάκης Βασίλης, Δερέκα Δήμητρα.

Την Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2019, παρέλασαν σε δύο τμήματα (Γυμνασίου και Λυκείου) μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, με υπεύθυνη την καθηγήτρια φυσικής αγωγής την κ. Κουλτζή Άννα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...