Επέτειος του Όχι (28η Οκτωβρίου 1940)

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, πραγματοποιήσαμε την επετειακή εκδήλωση για το Έπος του 1940 στην εσωτερική αυλή του Σχολείου μας, την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022.

Ανάμεσα σε αφηγήσεις, ποιήματα και ιστορικά γεγονότα, ακούστηκαν τραγούδια από τα Σύνολα: Βυζαντινός Χορός, με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Γρηγοριάδη Παναγιώτη και τον κ. Παπαγγελή Κων/νο και τη συμμετοχή του καθηγητή κ. Χατζησάββα Νεκτάριου, Ευρωπαϊκής Χορωδίας, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Καλαεντζή Μιχάλη και στη συνοδεία πιάνου την κα. Κολιάδη Ανθούλα, Παραδοσιακής Μουσικής, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Παραγυιό Γιώργο και τη συμμετοχή του καθηγητή κ. Παπακωστόπουλου Κοσμά στο κλαρίνο, ενώ χόρεψε η ομάδα Παραδοσιακών Χορών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα. Βαρσαμίδου Αγάθη.

Στη συνέχεια δόθηκαν Αριστεία και Έπαινοι στους/στις μαθητές/τριες που αρίστευσαν το προηγούμενο σχολικό έτος.

Λίγο πριν τον Εθνικό Ύμνο, εκ μέρους της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων, ο Διευθυντής κ. Χρυσοχός Νικήτας-Νικόλαος απένειμε τιμής ένεκεν ένα αναμνηστικό στην καθηγήτρια καλλιτεχνικών κα. Σπηλιώτη Αλίντα, η οποία συνταξιοδοτήθηκε.

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τη διεξαγωγή της εκδήλωσης ήταν: κα. Μήτρου Μάνθα και κα. Πολίτη Χριστίνα.

Υπεύθυνοι καθηγητές οργάνωσης και ήχου ήταν: κ. Πολυμένωφ Εμίλ και κ. Μπέλλος Παναγιώτης-Λουκάς.

Βίντεο απόσπασμα:

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022, συμμετείχαμε στην παρέλαση με δύο Σημαίες και τμήματα, Γυμνασίου και Λυκείου, με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Αγάθη Βαρσαμίδου, τον κ. Κάσδαγλη Νικόλαο, τον κ. Σκριμπόνη Κωνσταντίνο και τον κ. Μπέλλο Παναγιώτη-Λουκά.

Βίντεο απόσπασμα από τη ζωντανή μετάδοση της Εφημερίδας “Η Ροδιακή”:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...