Επίσκεψη μαθητών/μαθητριών του Γυμνασίου Πηγαδιών Καρπάθου

Το Σχολείο μας επισκέφθηκαν μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Πηγαδιών Καρπάθου, στο πλαίσιο πολιτιστικού εκπαιδευτικού προγράμματος σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα του μαθήματος Μουσικής.

Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε με τα παιδιά και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους, το διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών του Μουσικού Σχολείου και τις δραστηριότητες μας, ενώ παρακολουθήσαμε κυκλικά, τις πρόβες όλων των μουσικών συνόλων.

Η επίσκεψη είχε σκοπό την επαφή των μαθητών/τριών με ποικίλα μουσικά ακούσματα από διάφορα είδη μουσικής (μουσικά σύνολα Ευρωπαϊκής, Παραδοσιακής, Λαϊκής και Βυζαντινής Μουσικής) και την γνωριμία με τα Μουσικά Όργανα.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να τραγουδήσουν τραγούδια του τόπου τους, τα οποία είχαν προετοιμάσει με την καθηγήτρια μουσικής τους κα. Χρυσάνθη Αυλωνίτου και να τα παρουσιάσουν με τη συνοδεία των καθηγητών παραδοσιακής μουσικής του Μ.Σ.Ρ. κ. Ηλία Αναστασιάδη και κ. Γιώργου Παραγυιού.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...