Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών της Β΄ Λυκείου σε ζαχαροπλαστείο

Την Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2023, στο πλαίσιο της δράσης «Μέλιττα» πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη σε εργαστήριο παραδοσιακών γλυκισμάτων και αρτοποιημάτων της Ρόδου, με μαθητές και μαθήτριες της Β Λυκείου του Σχολείου μας, οι οποίοι συμμετέχουν και στη δράση «Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε».

Η κ. Στέλλα, ιδιοκτήτρια και ζαχαροπλάστης, μας καλοδέχτηκε ανοίγοντάς μας το εργαστήριο, όπου όχι μόνο παρακολουθήσαμε, αλλά και συμμετείχαμε κι εμείς στην όλη διαδικασία της παρασκευής του μελεκουνιού, του παραδοσιακού αυτού γλυκού της Ρόδου, που έχει μεγάλη διατροφική αξία και διατίθεται ως κέρασμα σε γάμους, βαφτίσεις και άλλου είδους κοινωνικές εκδηλώσεις. Μόλις ετοιμάστηκε, το γευτήκαμε και το απολαύσαμε μαζί με διάφορα άλλα παραδοσιακά τοπικά γλυκίσματα και αρτοποιήματα που μας προσφέρθηκαν. Και εφόσον επρόκειτο για παράδοση, η παρασκευή του μελεκουνιού συνοδεύτηκε με τραγούδι και παραδοσιακούς χορούς από όλους τους παρευρισκόμενους.

Εκφράζουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας στην κ. Στέλλα για τη μοναδική φιλοξενία της στο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής «Μελένια» και  για την αξέχαστη βιωματική εμπειρία που μας χάρισε!

Οι συντονίστριες των ομάδων δράσης, Τοτόμη Κωνσταντίνα, Βαρσαμίδου Αγάθη  και τα μέλη:Βόμβα Στυλιανή, Καλαεντζής Μιχαήλ, Κωνσταντινοπούλου Αφροδίτη, Χατζηαντώνης Νεκτάριος.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...