Γαλλοφωνία 2023

Στις 20 Ιανουαρίου 2023, στο πλαίσιο της Γαλλοφωνίας, μαθητές και μαθήτριες, από τα γαλλόφωνα τμήματα της Γ΄ Γυμνασίου, επισκέφτηκαν μαζί με την καθηγήτρια τους, κ. Τοτόμη Κωνσταντίνα και τον Δ/ντή του Σχολείου, κ. Χρυσοχό Νικήτα, το Γαλλικό Κατάλυμα της Ρόδου.

Η αγαπητή σε όλους μας κ. Αλίκη Μοσχή, επίτιμη Πρόξενος της Γαλλίας στη Ρόδο, μας ξενάγησε με πολύ φιλόξενο τρόπο στους χώρους του καταλύματος και επεφύλασσε μια πολύ όμορφη έκπληξη στους μαθητές μας, χαρίζοντας τους μάθημα κεραμικής από  γνωστό κεραμοποιό της Ρόδου. Οι μαθητές και οι συνοδοί πειραματίστηκαν με τον πηλό και δημιούργησαν όμορφα σκεύη με τη βοήθεια και επίβλεψη του κεραμοποιού.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Μοσχή για την όμορφη και φιλόξενη ξενάγηση, καθώς και για την υπέροχη βιωματική εμπειρία που μας χάρισε!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...