Ηχογραφήσεις 2023 – Ορχήστρα Ευρωπαϊκής Μουσικής

Το 2023 ηχογραφήθηκαν για εκπαιδευτικούς σκοπούς 9 κομμάτια, Ελλήνων και ξένων συνθετών, με την Ορχήστρα Ευρωπαϊκής Μουσικής του Σχολείου μας. Δημιουργήθηκε ένας ψηφιακός δίσκος (cd) μέσω του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ώστε να μπορέσουν τα μέλη της ορχήστρας και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί, να έχουν ένα ενθύμιο από την κοπιαστική περίοδο προετοιμασίας και ηχογραφήσεων.

Καλλιτεχνική επιμέλεια, ενορχηστρώσεις, διεύθυνση: Ευάγγελος Μάνδηλας
Διδασκαλία ορχήστρας: Ε. Μάνδηλας, Κ. Σκριμπόνης
Ηχογράφηση, μίξη ήχου, matstering: Εμίλ Πολυμένωφ

Στα μουσικά κομμάτια συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Κ. Σκριμπόνης, Α. Αναστασιάδης, Κ. Καβουριάδου, Β. Τότσης.

Συμμετέχουν οι μαθητές/τριες: Φλάουτα: Μ.Μοσχίδη, Α.Ζιμπούλη | Κλαρινέτο: Γ.Ποταμιάνος | Σαξόφωνα: Σ.Σορδάκης, Γ.Αττιτής | Κόρνο: Γ.Σορδάκης | Τρομπέτες: Α.Πύλιος, Ρ.Λουκατάρης, Α. Χατζηγεωργίου | Βιολιά: Ν.Βερβελές (εξάρχων), Τ.Παπανικολάου, Μ.Χατζηαντώνης, Φ.Μητσιάκη, Μ.Αντωνακούδη, Η.Γέροντα, Μ.Καλαιτζίδη, Ε.Τσούβαλη, Α.Κιαουρτζή | Βιόλα: Μ.Μπαδάνης | Βιολοντσέλα: Θ.Μπιλλιάς, Σ.Δραπάνου, Κ.Ζωίδης, Ν.Καντιδενού | Κρουστά: Ν.Κατσουράκης | Glockenspiel: Φ.Βερβελές | Μπουζούκι: Ι.Τατ | Τραγούδι: Κ.Παρίση.

Προλόγισαν: Ο Αναπληρωτής Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αιγαίου, Ιωάννης Παπαδομαρκάκης, ο Αναπληρωτής Δ/ντής Β/θμιας Εκπ/σης Δωδεκανήσου, Κωνσταντίνος Έλληνας, ο Διευθυντής του Μουσικού Σχολείου Ρόδου, Χρήστος Θεολόγος και ο διευθυντής της ορχήστρας, Ευάγγελος Μάνδηλας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...