Διαγωνισμός “Καν’ το ν’ ακουστεί” του European School Radio

Στo πλαίσιο του Μαθητικού Διαγωνισμού «Καν? το ν? ακουστεί 2022» που διοργανώνει το European School Radio, οι μαθητές/τριες του Μουσικού Σχολείου Ρόδου συμμετείχαν με μεγάλη και διπλή επιτυχία και στις δύο κατηγορίες: Ραδιοφωνικό μήνυμα και τραγούδι των Λυκείων, κατορθώνοντας να διακριθούν από την 50μελη Κριτική Επιτροπή στις τρεις πρώτες θέσεις των Finalist! Το θέμα του διαγωνισμού «Ταξιδεύοντας».

1η Συμμετοχή, Τραγούδι: 3ο πανελλήνιο βραβείο! Τα παιδιά της ραδιοφωνικής  ομάδας  ?MOU-RO? του Μουσικού Σχολείου Ρόδου εμπνευσμένα από το πολύ ωραίο θέμα του διαγωνισμού για το 2022 «Ταξιδεύοντας» έγραψε στίχους και μουσική  για το τραγούδι με τίτλο «Μ΄ ανοιγμένα φτερά». Το μήνυμα που θέλουμε να δώσουμε: Μ΄ ανοιγμένα φτερά να ταξιδεύουμε και να ζούμε την κάθε στιγμή?

Συντελεστές τραγουδιού οι μαθητές/τριες: Σύνθεση- Μουσική: Οίκουτα Μαρία, Τραγούδι: Παρίση Κατερίνα & Αναργύρου Χρυσάνθη, Πιάνο: Καστανάκη Πελαγία, Φλάουτο: Οίκουτα Τσαμπίκα, Κοντραμπάσο: Μητρόπουλος Γιώργος, Κιθάρα: Φλεβάρη Φιλιώ,  Κρουστά: Σαλαμαστράκης Νίκος- Οίκουτας Κωνσταντίνος.

Στίχοι τραγουδιού: η υπεύθυνη καθηγήτρια Λιούρη Σταυρούλα και η ομάδα MOU-RO.

Το τραγούδι συνοδεύεται από το παρακάτω βίντεο:

2η Συμμετοχή, Ραδιοφωνικό Μήνυμα: 1ο πανελλήνιο βραβείο! Τα παιδιά δημιούργησαν μία μαντινάδα  σαν ραδιοφωνικό Spot για τον διαγωνισμό του European School Radio.  Ο  τίτλος  της είναι «Το ταξίδι της Ζωής» δίνοντας ένα αισιόδοξο μήνυμα σε όλους μας για τη Ζωή και τις δυσκολίες της?

Τραγούδι και λαούτο: ο μαθητής Γ΄ Λυκείου Μοσχίδης Άγγελος-Σταύρος.

Κρητική Λύρα: ο καθηγητής της λύρας Παραγιός Γεώργιος.

Στίχοι μαντινάδας: μαθητές/τριες ραδιοφωνικής ομάδας «MOU-RO».

Η τελική Κατάταξη των αποτελεσμάτων και βράβευση των νικητών θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11 Ιουνίου, στις 18:30 και μπορείτε να την παρακολουθήσετε εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=LHgZzep0QK0

Θερμές ευχαριστίες: στα παιδιά για το υπέροχο Ταξίδι που ζήσαμε φέτος ως συνταξιδιώτες και συνοδοιπόροι: η συντονίστρια της δράσης -κ.Λιούρη Σταυρούλα, οι καθηγητές της δράσης κ. Κάσδαγλης Νικόλαος και κ. Μακέστα Ματίνα, για την πολύτιμη βοήθεια τους καθηγητές μουσικής κ. Λεωνίδα Σακελλαρίδη για την ενορχήστρωση και κ. Εμίλ Πολυμένωφ για την ηχοληψία.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...