Διαδικτυακή ομιλία με θέμα: «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση»

Τη Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2023, στο πλαίσιο της δράσης «Μέλιττα» πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ομιλία με θέμα «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» από τον καθηγητή μουσικής (ΠΕ79.01) και κάτοχο Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, κ. Τσιμπερόπουλο Πέτρο.

Ο ομιλητής καθηγητής του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας και πρώην συνάδελφος στο Σχολείο μας, αφού ανέλυσε τις έννοιες «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση», «Αειφόρος Ανάπτυξη» και «Περιβαλλοντική Συνείδηση», μας μίλησε για τους σταθμούς της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, τους στόχους της και τις αρχές της.

Μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτική παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον την όμορφη παρουσίαση και στο τέλος, μαθήτριες, επιφυλάσσοντας μια έκπληξη στον πρώην καθηγητή τους, τραγούδησαν δύο όμορφα τραγούδια με συνοδεία πιάνου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...