Πολιτιστική- Εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουδαπέστη

Τον Μάρτιο του 2023, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, ταξίδεψαν στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας, σε ένα πολιτιστικό- εκπαιδευτικό ταξίδι.

Συναντήθηκαν με μαθητές και μαθήτριες του ελληνικού σχολείου, με τους οποίους μίλησαν στην ελληνική γλώσσα, τραγούδησαν ελληνικά τραγούδια και χόρεψαν παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς, γεγονός που δημιούργησε αμφίπλευρη συγκίνηση και χαρά. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αφορμή για προβληματισμό και συζήτηση, προκάλεσε η αναφορά στις ιστορικές συνθήκες που οδήγησαν στη δημιουργία του ομογενειακού χωριού «Νίκος Μπελογιάννης» στην Ουγγαρία.

Το ταξίδι συνεχίστηκε με επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους, σε χώρους πολιτισμού και συναυλιών. Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι: κα. Πολίτη Χριστίνα, κα. Μήτρου Μάνθα και κ. Αναγνώστου Ιωάννης.

Βίντεο απόσπασμα που ετοίμασαν μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του Ελληνικού Σχολείου “Νίκος Μπελογιάννης” της Βουδαπέστης, μετά την επίσκεψη του Σχολείου μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...