Η Πολυπολιτισμική Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών και του περιβαλλοντικού προγράμματος «Μεσαιωνική Ρόδος: μια πολυπολιτισμική κοινωνία», μαθητές και μαθήτριες της Α και Β Λυκείου του Σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μεσαιωνική Πόλη την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022.

Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν το Τζαμί, τη Μουσουλμανική Βιβλιοθήκη και την Εβραϊκή Συναγωγή, όπου ξεναγήθηκαν και γνώρισαν βασικά στοιχεία των δύο θρησκειών.

Είχαν, επίσης, την ευκαιρία να διατυπώσουν και να λύσουν τις απορίες τους, όπως και να αντιληφθούν καλύτερα τον χαρακτηρισμό της κοινωνίας της Ρόδου από τα παλαιότερα ήδη χρόνια ως πολυπολιτισμικής.

Σε επόμενη φάση θα επισκεφτούν Εκκλησίες του Χριστιανικού Δόγματος (ορθόδοξη και καθολική). Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι κ.κ.: Κάσδαγλης Νίκος, Μήτρου Μάνθα, Πολίτη Χριστίνα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...