Τσικνοπέμπτη 2023

Μετά κάποιες ώρες μαθημάτων, κατά την ώρα της σίτισης του Γυμνασίου και του Λυκείου του Σχολείου, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων φρόντισε να τηρηθεί το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, ενώ μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί έπαιξαν παραδοσιακά και λαϊκά τραγούδια.

Ευχαριστούμε θερμά όλα τα Μέλη του ΔΣ του Συλλόγου και όλους όσοι βοήθησαν.

Η Τσικνοπέμπτη είναι μία εθιμοτυπική γιορτή στην Ελλάδα, καθώς οι άνθρωποι προετοιμάζονται για τη μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής. Τη γιορτάζουμε τη δεύτερη Πέμπτη του Τριωδίου, ενώ η προέλευσή της πηγάζει από τις βακχικές γιορτές στην αρχαία Ελλάδα, όπου εξευμενίζονταν οι θεοί από την τσίκνα των κρεάτων. Η προέλευση του εθίμου χάνεται στα βάθη του χρόνου.

Σημειώνεται πως Απόκρια σημαίνει αποχή από το κρέας, όπως και η λέξη καρναβάλι- carnival που προέκυψε από τη λατινική φράση «carnem levare» ή «carnis levamen», που σημαίνει «διακοπή της βρώσης κρέατος».

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...