Yale Alumni Chorus του Πανεπιστημίου Yale

Η Ευρωπαϊκή Χορωδία του Σχολείου μας, υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κ. Μιχάλη Καλαεντζή, συμμετείχε σε ένα σημαντικό πολιτιστικό γεγονός για το νησί μας, την Τρίτη 2 Ιουλίου, στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου .

Η Yale Alumni Chorus, είναι μία παγκοσμίου φήμης χορωδία και στο μουσικό της ταξίδι στην Ελλάδα υπό τη Διεύθυνση του Jeffrey Dumma, τραγούδησε στην Αθήνα, στο Ναύπλιο και μετά τις εδώ και ένα χρόνο, προσπάθειες του Δήμου Ρόδου και της αντιδημαρχείας Πολιτισμού, έφτασε και στη Ρόδο.

Η εμπειρία που αποκόμισαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας ήταν τεράστια, αφού όχι μόνο παρακολούθησαν μία παγκοσμίου φήμης χορωδία, αλλά στο τελευταίο μέρος της συναυλίας, τραγούδησαν από κοινού, μαζί και με τη Μεικτή Χορωδία του Δήμου Ρόδου.

Συμμετείχαν ακόμη, μαθητές και μαθήτριες μας από τα σύνολα κλασσικής, λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής (μπουζούκια, κιθάρα, σαντούρι, κοντραμπάσο).

Δείτε βίντεο απόσπασμα στο κανάλι του Σχολείου μας στο youtube πατώντας εδώ.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες πατώντας εδώ.

Ευρωπαϊκή Χορωδία Μουσικού Σχολείου Ρόδου και Μεικτή Χορωδία Δήμου Ρόδου
Ευρωπαϊκή Χορωδία Μουσικού Σχολείου Ρόδου
Με τη Μεικτή Χορωδία Δήμου Ρόδου
Yale Alumni Chorus