Συμπόσιο για τα Ευρωπαϊκά Μουσικά Σχολεία

Μια μοναδική εμπειρία σε μια διοργάνωση πολύ υψηλού επιπέδου στην πόλη της μουσικής, τη Βιέννη, τον Οκτώβριο 2019.

Συμμετέχουν από το Σχολείο μας η Συντονίστρια Μουσικής Ν. Αιγαίου, κ. Θεοδώρα Τσιμπούρη και η καθηγήτρια πιάνου κ. Ανθούλα Κολιάδη.

Η προβολή του Σχολείου και της χώρας μας ήταν πολύ σημαντική, καθώς ήμασταν η μοναδική συμμετοχή σε ένα τόσο σημαντικό επιστημονικό γεγονός σε ευρωπαϊκό επίπεδο! Καθηγητές Πανεπιστημίων, Μουσικών Σχολείων, Ωδείων και Ακαδημιών από όλη την Ευρώπη συναντήθηκαν στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης για να καταθέσουν τη δική τους εμπειρία. Η δική μας συμμετοχή αφορούσε το βίωμα των μαθητών/τριών μας μέσα από τη συμμετοχή τους σε μουσικά σύνολα και την καλλιτεχνική σύμπραξή τους με αντίστοιχα σύνολα από σχολεία του εξωτερικού. Γιατί τα Μουσικά Σχολεία έχουν μια απίστευτη δυναμική. Με καλλιτεχνικές δράσεις, με επιστημονικές τοποθετήσεις, με συνεργασίες, με τη δημιουργία κοινοτήτων. Για τη δημόσια μουσική εκπαίδευση στη χώρα μας και την καλλιτεχνική καλλιέργεια των παιδιών μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...