Πρόγραμμα Σπουδών

Τα Μουσικά Σχολεία είναι δημόσια σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια (Λυκειακές Τάξεις).
Οι μαθητές/τριες παρακολουθούν τα μαθήματα γενικής παιδείας, κατευθύνσεων και επιλογής (Λύκειο) και υπάρχει η δυνατότητα επιλογής δεύτερης ξένης γλώσσας γαλλικής ή γερμανικής.
Παράλληλα, διδάσκονται μαθήματα μουσικής όπως: θεωρία της μουσικής (σε ολιγομελή τμήματα), βυζαντινή και παραδοσιακή μουσική, ιστορία, κριτική μουσική ακρόαση, μορφολογία και μουσικά όργανα (ευρωπαϊκά και παραδοσιακά) σε ατομικά μαθήματα (διαμελισμός) και πραγματοποιούνται 2ωρες πρόβες με διάφορα μουσικά σύνολα (ευρωπαϊκής και παραδοσιακής μουσικής).

Στους/στις μαθητές/μαθήτριες προσφέρεται καθημερινή δωρεάν μεταφορά στο σχολείο και αντίστροφα με λεωφορεία ΡΟΔΑ και ΚΤΕΛ καθώς και δωρεάν σίτιση.

Το Σχολείο λειτουργεί 42 ώρες την εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα με εννιάωρα τη Τρίτη και την Πέμπτη και με οκτάωρα τις υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας.

Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών Α-Β-Γ Γυμνασίου και Α-Β-Γ Λυκείου: