Συναντήσεις συμβουλευτικής υποστήριξης

Στο πλαίσιο των δράσεων του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης μαθητών/τριών μας.

Την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου, οι συναντήσεις αφορούσαν την Α’ και τη Β’ Γυμνασίου και την Παρασκευή 4 Μαρτίου την Γ’ Γυμνασίου και τις τάξεις Λυκείου.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το θέμα του σχολικού εκφοβισμού, συζήτησαν και αναφέρθηκαν στις ανησυχίες και στους προβληματισμούς τους, με τη συμμετοχή στην όλη διαδικασία και εκπαιδευτικών του Σχολείου.

Η προσκεκλημένη ψυχολόγος κ. Άννα Δράκου Αιβάζη (ψυχολόγος, Msc ψυχολογία της υγείας, συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης), ανέπτυξε θέματα: παιδιά-θύτες, παιδιά-θύματα, παιδιά- μάρτυρες, καθηγητές σε αφύπνιση.

Υπεύθυνη συντονίστρια της δράσης είναι η κ. Ζωλένα Κουλή και μέλη οι κ.κ. Σαρρή Σάσα, Δερέκα Δήμητρα, Νίγδελη Κατερίνα, Ορφανίδου Ηλιάνα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...