Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών καθιερώθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 2001, όταν η Επιτροπή Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης αποφάσισε τον εορτασμό της ημέρας αυτής, κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου, με σκοπό την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη. Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (European Day of Languages) στοχεύει στην:

• Προώθηση της εκμάθησης ξένων γλωσσών.
  • Διατήρηση και καλλιέργεια του γλωσσικού πλούτου της Ευρώπης.
  • Εκμάθηση από τους Ευρωπαίους και άλλων γλωσσών, εκτός της Αγγλικής.
  • Συμπερίληψη λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών στις γλώσσες που μαθαίνουν οι Ευρωπαίοι.

Με την ευκαιρία τού εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, οι μαθητές και οι μαθήτριες των ξενόγλωσσων τμημάτων -Αγγλόφωνου, Γαλλόφωνου και Γερμανόφωνου- του Μουσικού Σχολείου Ρόδου διοργάνωσαν σχετικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους:

Στο πλαισιο  του μαθηματος των Αγγλικών, οι μαθητες και οι μαθητριες της Α’ Γυμνασιου, με τις καθηγήτριες τους κ. Καραπατάκη Μαρία και κ. Ανδρεάδη Γεωργία, αναφερθηκαν στους λογους για τους οποιους μαθαινουν/ μαθαινουμε  ξενες γλωσσες  (Why do you love a language?), δινοντας εμφαση στην επικοινωνια, τα  ταξιδια, τα τραγουδια, τη μουσικη,  καθως επισης και  στις γνωσεις γύρω από  τον πολιτισμο μιας χωρας.

Στη συνέχεια συζήτησαν, στα Αγγλικά,  για την αξια και τα οφελη της εκμαθησης Ξενων Γλωσσων, τονιζοντας τη συμβολη της γλωσσομαθειας στην εξαλειψη του ρατσισμου  και της ξενοφοβίας,  με βασικο στόχο  την αποδοχη της διαφορετικοτητας.

Επιπλέον,παρακολουθησαν εκπαιδευτικα βιντεο απο την επισημη ιστοσελιδα  της Ευρωπαϊκής Ημέρας Ξενων Γλωσσών EDL ,επαιξαν με  λεξεις (Talk to me) και  εικονες (Where Am I?)  απο πολλες  Ευρ.χώρες ,εμαθαν απλους χαιρετισμους σε διαφορες γλωσσες (How to say ‘hello’ in 24 languages)  και διαβασαν fun facts και πληροφοριες  για καθε γλώσσα.

Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου των γερμανόφωνων τμημάτων υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Βόμβα Στέλλας, προσέγγισαν την πολιτιστική ποικιλομορφία της Ευρώπης με αφορμή το όνομα των χωρών της. Τα ονόματα των χωρών της Ευρώπης με τα γλωσσολογικά και ιστορικά τους στοιχεία, οι σημαίες, τα ιδιαίτερα μνημεία τους, μας δίνουν πληροφορίες για τη χώρα και τον πολιτισμό, την ιστορία και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε λαού. Αρχικά οι μαθητές και οι μαθήτριες, παρακολούθησαν το ενημερωτικό βίντεο  «Πώς πήραν την ονομασία τους οι χώρες της Ευρώπης». Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ενθουσιώδη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών στο παιχνίδι ερωτήσεων (κουίζ) που προβλήθηκε  σε μορφή powerpoint καθώς και στην επεξεργασία αντίστοιχων φύλλων εργασίας σχετικά με το βίντεο που παρακολούθησαν.

Οι μαθητές των γαλλόφωνων τμημάτων, με την υποστήριξη της καθηγήτριας κ. Τοτόμη Κωνσταντίνας, γιόρτασαν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, συμμετέχοντας σε καλλιτεχνικό σεμινάριο / εργαστήρι που πραγματοποιήθηκε από τον καλλιτέχνη – φωτογράφο, κ. Γιάννη Χατζηασλάνη, στο Κατάλυμα της Γαλλίας, στο πλαίσιο εκδηλώσεων που συνδιοργανώθηκαν, με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας αυτής, από το μορφωτικό τμήμα της Γαλλικής Πρεσβείας στην Ελλάδα, το Κατάλυμα της Γαλλίας και τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Γαλλικής Γλώσσας Δ΄ Αθήνας & Δωδεκανήσου, κ. Γαλανοπούλου Αγλαϊα.

Στο εργαστήρι αυτό, όπου ανεδείχθη με τρόπο πρωτοποριακό η σχέση τέχνης – σχολείου και ξένης γλώσσας, οι μαθητές έλαβαν μέρος σε μια επιτόπια άσκηση δημιουργικής αφήγησης, κατά την οποία, ανέπτυξαν την παρατηρητικότητα και τη φαντασία τους και διεύρυναν τη σχέση εικόνας – ιστορίας – λόγου. Συγκεκριμένα, αφού επέλεξαν και συνταίριαξαν φωτογραφίες μουσειακών εκθεμάτων, επινόησαν στη συνέχεια και αφηγήθηκαν ιστορίες πάνω σε αυτές, δίνοντας τίτλους, στα ελληνικά, στα γαλλικά και στα αγγλικά.

Επίσης, στις σχολικές τάξεις έγινε προβολή υλικού από την επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ημέρας Ξένων Γλωσσών EDL, σχετικά με την ύπαρξη, τον πλούτο και την ποικιλομορφία των γλωσσών στην Ευρώπη, με ιδιαίτερη αναφορά στην Ελληνική, τη Γαλλική και τη Νοηματική γλώσσα. Τέλος, υλοποιήθηκαν παιχνίδια στα γαλλικά: κρεμάλα και σπασμένο τηλέφωνο.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...