Συμμετοχή στο μαθητικό συνέδριο MRC

Στο μαθητικό συνέδριο Rhodes MRC 2022 (Rhodes Model Regional Co-operation) συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Α’ Λυκείου του Σχολείου μας, σε σύνολο 110 μαθητών και μαθητριών από σχολεία της Ρόδου, της Κω και της Σύμης.

Τα θέματα του φετινού συνεδρίου στις 3 επιτροπές, στις οποίες συμμετείχαν οι νεαροί/νεαρές σύνεδροι ήταν:1) CoE Education: Integrating refugees in formal education. 2) CoE European Council: Enhancing the involvem.ent of women in governance and decision-making processes. 3) Our Planet Summit: Climate Change; the impact on the environment and necessary measures. Συνοδοί εκπαιδευτικοί τους στο τετραήμερο συνέδριο οι εκπαιδευτικοί κ. Μπέλλος Παναγιώτης Λουκάς και κα. Λιούρη Σταυρούλα.

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές, το “Σπίτι της Ευρώπης στη Ρόδο” και τον πρόεδρο του κ. Καβουκλή Μιχαήλ, για τις ευκαιρίες και τους δρόμους που ανοίγουν για τους νέους και τις νέες μας.

Το 12o RhodesMRC 2022 διοργανώνεται από το «Σπίτι της Ευρώπης» στη Ρόδο, την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, το Δήμο Ρόδου, το Επιμελητήριο Δωδεκανήσου, το Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου και το Europe Direct Νοτίου Αιγαίου.

Η διοργάνωση τελεί υπό την αιγίδα του ΝΑΤΟ, είναι επίσημη εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Έτους Νεολαίας και συμμετέχει στο MUN Refugee Challenge, ενώ στηρίζει τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών.

Επιστημονικοί συνεργάτες του συνεδρίου είναι το Διεθνές Κέντρο Μελετών Ευξείνου Πόντου, το Κέντρο Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Kadir Has στην Κωνσταντινούπολη, το Ινστιτούτο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης & Πολιτικής, το Ινστιτούτο Διεθνών Σχέσεων, το Thessaloniki International Student Model United Nations, και το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Jean Monnet EUSYP.

Παράλληλα, πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για την Εκπαίδευση και την Κατάρτιση ? EUNET, e.V. και το Ελληνικό Δίκτυο του Ιδρύματος Anna Lindh.

Τέλος, χαίρει της υποστήριξης του Μουσείου Νεοελληνικής Τέχνης του Δήμου Ρόδου, της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου, της ΑΝΔΩ, του ΔΟΠΑΡ και της ΔΕΡΜΑΕ, μεταξύ άλλων.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...