Συναυλία της Ορχήστρας Ευρωπαϊκής Μουσικής

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε η συναυλία της Ορχήστρας Ευρωπαϊκής Μουσικής του Σχολείου μας, στο φιλόξενο χώρο της Νέας Πτέρυγας του Νεστορίδειου Μελάθρου.

Ορχήστρα Ευρωπαϊκής Μουσικής: Καλλιτεχνική επιμέλεια – Διεύθυνση ορχήστρας: Ε. Μάνδηλας. Διδασκαλία: Ε. Μάνδηλας, Κ. Σκριμπόνης, Ι. Καζαντζίδη.

Βιολιά: Ν. Βερβελές (εξάρχων), Τ. Παπανικολάου, Ε. Χατζηαντώνης, Φ. Ασωνίτη, Φ. Μητσιάκη, Μ. Χαλκιά, Δ. Σωτρίλλη, Μ. Καλαιτζίδη, Μ. Αντωνακούδη, Ε. Τσούβαλη, Μ. Πίτσιου , Μ. Χαστάλη | Βιολοντσέλλα: Θ. Μπιλιάς, Κ. Ζωίδης, Ν. Καντιδενού | Φλάουτα: Μ. Μοσχίδη, Α. Ζιμπούλη, Τ. Κεπέρη | Κλαρινέττο: Ε. Τσερκέζη | Σοπράνο Σαξόφωνο: Σ. Σορδάκης | Άλτο Σαξόφωνο: Γ. Αττιτής | Κόρνο: Γ. Σορδάκης | Τρομπέτα: Α. Πύλιος

Συμμετέχουν οι καθηγητές: Κ. Σκριμπόνης – Κ. Φαραμίτσα (Βιολί), Ι. Καζαντζίδη (Βιολοντσέλο), Α. Αναστασιάδης (Κόντραμπάσο), Α. Χασάπης (Κρουστά)

Συμμετείχε το Τμήμα Προετοιμασίας Εγχόρδων: Διδασκαλία: Α. Αναστασιάδης, Κ. Καβουριάδου.

Ακούστηκαν τα μουσικά έργα:

• The king and the miller  – Mr. Popely
  • Don Quixote rides again – R. Ramskill
  • Roundabouts – S. Nelson
  • A sad song – R. Ramskill
  • Jesus of Nazareth – Μ. Jarre   (Ενορχήστρωση: Ε. Μάνδηλας)
  • Jesus Christ Superstar – A. L. Webber   (Ενορχήστρωση: Ε. Μάνδηλας)
  •      (Συμμετέχουν μέλη της χορωδίας Polyfonia)
  • Libertango – A. Piazzolla   (Ενορχήστρωση: Ε. Μάνδηλας)
  •       (Στο πιάνο οι: Μ. Πατσάης, Α. Χαραλαμπίδης)
  • Waltz No.2 – D.Shostakovich  ( Ενορχήστρωση: Α. Αναστασιάδης)
  • Romanian Folk Dances – B. Bartok :  i) Joc cu bata   ii) Braul
  • Piano Concerto  K. 466 – W. A. Mozart:  ii) Romance
  •      Πιάνο: Μ. Πατσάης
  • Ode to Joy – L. v. Beethoven
  •      (Συμμετέχουν μέλη της χορωδίας Polyfonia)
  • Symphony No 7 – L. v. Beethoven:  ii) Allegretto

Συμμετείχε η Χορωδία Polifonia: Διδασκαλία: Μ. Βλαχάβα.

Μαθητές/τριες: E. Καλαφάτη, Ε. Δημητρούλη, Φλ. Διακογεωργίου, Δ. Γιαννακλή, Σ. Τηλιακού, Α. Ζερβού, Σ. Γιακουμάρου, Ι. Γούδα, Β. Γεωργουδιού, Μ. Βολονάκη, Μ. Σαββίδη.

Διδασκαλία πιάνου: Ε. Σπύρου. Επιμέλεια video και κειμένων: Ε. Μάνδηλας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...