Οκτώβριος ’21: Erasmus “The Key to Connection”

Το Σχολείο μας (ως Σχολείο Υποδοχής) επισκέφθηκε ομάδα εργασίας από το πρόγραμμα Erasmus+ “The key to connection” τον Οκτώβριο του 2021. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι χώρες Λετονία, Πολωνία και φυσικά η Ελλάδα και σχετίζεται με την κιναισθητική μάθηση!

Την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2021, αφού τους καλωσορίσαμε με παραδοσιακούς σκοπούς του τόπου μας με το σύνολο παραδοσιακής μουσικής (υπεύθυνος καθηγητής κ. Παραγυιός Γιώργος), πραγματοποιήθηκαν δράσεις με τη συμμετοχή μαθητών/τριών του Λυκείου.

Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου, η συνεργασία συνεχίστηκε με το σύνολο κρουστών (υπεύθυνος καθηγητής κ. Χασάπης Νίκος) στο Θέατρο Μεσαιωνικής Τάφρου “Μελίνα Μερκούρη”.

Οι δραστηριότητες είχαν τις εξής κατευθύνσεις: Openess as an attitude (η διάθεσή μας ν’ ανοιχτούμε!), Diversity as a value (η διαφορετικότητα ως αξία), critical understanding of self (κατανόηση του εαυτού- αυτογνωσία), Listening and observation (το ν’ ακούμε ενεργητικά και να παρατηρούμε). Όλα αυτά μας πάνε μπροστά τόσο ατομικά όσο και συλλογικά!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...