3η Διεθνής Biennale Πρακτικής Φιλοσοφίας

Η 3η Διεθνής Biennale Πρακτικής Φιλοσοφίας, υπό την οργάνωση του Εργαστηρίου Έρευνας στην Πρακτική Φιλοσοφία και της Καθηγήτριας κ. Έλενας Θεοδωροπούλου του Πανεπιστημίου Αιγαίου, πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο 2024.

Το Σχολείο μας συμμετείχε ως συνδιοργανωτής, παρουσιάζοντας σε τρεις διαφορετικές ημέρες, μουσικά δρώμενα και μουσικά έργα, με διαφορετικές θεματικές, με την υποστήριξη του διευθυντή κ. Θεολόγου Χρήστου και του υποδιευθυντή κ. Μπέλλου Παναγιώτη-Λουκά. (Ακολουθούν αναλυτικά στοιχεία, φωτογραφίες και βίντεο).

Παρασκευή 19 Απριλίου 2024: “Γνωρίζοντας τον τόπο μέσω της ελληνικής μουσικής παράδοσης”

• Βυζαντινός Χορός, υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παναγιώτης Γρηγοριάδης.
  • Σύνολο Παραδοσιακής Ορχήστρας, υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μιχάλης Κωστάκης, Σμάρω Ντουμάνη. Συμμετοχή: Άννα Νικητιάδη, Σταύρος Κάνιας.
  • Σύνολο Παραδοσιακής Χορωδίας, υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ματίνα Μάστορα, Γιώργος Ανδρικόπουλος.
  • Σύνολο Φωνητικής Έκφρασης “Polifonia”, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Βλαχάβα.

Κυριακή 21 Απριλίου 2024: “Σύγχρονη μουσική στα ερείπια του παρελθόντος”

• Έντεχνη μουσική με μαθητές/μαθήτριες του Λυκείου. Εκπαιδευτικοί: Εμίλ Πολυμένωφ- κιθάρα, Βαγγέλης Τότσης- μπουζούκι, Μιχάλης Καλαεντζής- φωνητικά.
  • Σύνολο Κρουστών, υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νίκος Χασάπης, Θανάσης Χασάπης.

Τρίτη 23 Απριλίου 2024: “Σύγχρονη έκφραση με ορχήστρα πνευστών και φωνητικό σύνολο”

• Σύνολο Ευρωπαϊκής Χορωδίας, υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μιχάλης Καλαεντζής. Πιάνο: Ανθούλα Κολιάδη.
  • Σύνολο Πνευστών- Μπαντίνα, υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Μπίτος.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...