Συναυλία του Ρόδιου συνθέτη κ. Τσαλαχούρη

Είχαμε τη χαρά και την τιμή να παρευρεθούμε στη γενική πρόβα της συναυλίας του Ρόδιου συνθέτη κ. Φίλιππου Τσαλαχούρη, την Παρασκευή 13 Μαϊου 2022.

Ο συνθέτης είναι βραβευμένος από την Ακαδημία Αθηνών, έχει λάβει το Αργυρό Μετάλλιο της Πόλης της Ρόδου και κατέχει σήμερα τη θέση του Διευθυντή των Μουσικών Σχολών του Ωδείου Αθηνών, του παλαιότερου μουσικού ιδρύματος της Ελλάδας.

Το πρόγραμμα της συναυλίας, που τελεί υπό την αιγίδα του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ρόδου κ.κ. Κυρίλλου, περιλαμβάνει κυρίως έργα με θρησκευτικό χαρακτήρα, και διοργανώνεται από τον ΔΟΠΑΡ. Ξεχωρίζει το έργο ?Cantate Domino? (Αινείτε τον Κύριο), opus 101, αρ.1. Επίσης, σε πρώτη εκτέλεση, θα ακουστεί και το χορωδιακό «Στην Εκκλησία» σε ποίηση Καβάφη που είναι αφιερωμένο στην επέτειο των τριάντα χρόνων του Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου στον θρόνο της Πόλης.

Στη συναυλία συμμετείχαν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, ως μέλη της Μικτής Χορωδίας Δήμου Ρόδου, σε διδασκαλία του καθηγητή μας κ. Καλαεντζή Μιχάλη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...