Χριστούγεννα σε ένα Παλάτι, 2018

Το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου αυτές τις γιορτές  μεταμορφώθηκε σε Κάστρο των Αγγείων! Το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην Αίθουσα του Χορού διακοσμημένο με στολίδια εμπνευσμένα φέτος από τα κεραμικά του Ίκαρου, που φιλοτέχνησαν μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου μαζί με προσφυγόπουλα, η περίφημη έκθεση που έχει ως επίκεντρο το ομώνυμο ιστορικό εργοστάσιο και φιλοξενείται σε μία από τις εντυπωσιακότερες αίθουσες του Παλατιού και χριστουγεννιάτικες μελωδίες και κάλαντα, ασπρόμαυρες φωτογραφίες και πολύχρωμες εικόνες, δραματοποιημένες αφηγήσεις και ιστορίες σαν παραμύθια, θα μας μεταφέρουν μέσα από μία εορταστική ατμόσφαιρα σε περασμένες εποχές, τότε που οι άνθρωποι ζούσαν δίνοντας ζωή στο χώμα με τα χέρια τους και χρώμα στα όνειρά τους, διασώζοντας παραδόσεις αιώνων.
Η κεντρική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο το απόγευμα, στις 15 Δεκεμβρίου, με διοργανωτές την Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου και Μουσικό Σχολείο Ρόδου. Φέτος συμμετείχε και το Λύκειο Ελληνίδων Ρόδου «Εργάνη Αθηνά».

Δείτε πατώντας εδώ το βίντεο από την εκδήλωση:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...